Tolka slöjdföremål - Pedagogisk planering i Skolbanken
Bilaga 1 Dnr: 09-401/4348 - Insyn Sverige
Vi arbetar i åldersblandade grupper där två årskurser arbetar tillsammans. Grundindelningen är att Åk 3 och 6 arbetar tillsammans och årskurs 4 och 5 arbetar tillsamman men detta kan ändras beroende på gruppstorlekar. • tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. Att välja, motivera, analysera, värdera och tolka kan vara komplicerat. Genom att låta eleverna mötas i par eller mindre grupper kan vi se till att eleverna i dessa processer kan bli lärresurser för varandra och stötta varandra i lärandet. välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter, analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. Centralt innehåll i årskurs 4-6 Undervisning/ Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer Hantverk och slöjdtraditioner från olika kulturer som inspirationskällor och förebilder för egna idéer och skapande.
- Bromma enskilda skola
- Rakna meritvarde gymnasiet
- Djursjukhuset helsingborg priser
- Icomera aktier
- Stigmatisering psykiatri
- Bästa fildelningsprogram
Att välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets-och miljöaspekter, Att analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. Elevexempel Tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. Skapad 2014-04-08 15:55 i Vikingaskolan Lunds för- och grundskolor unikum.net Grundskola F – 9 slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer för årskurs 4–6 ska eleverna i under-visningen lära sig om: • hantverk och slöjdtraditioner från olika kulturer som inspirationskällor och förebilder för egna idéer och skapande, • hur olika kombinationer av färg, form och material påverkar slöjdföremåls estetiska uttryck, Tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck; Centralt innehåll i årskurs 7-9. Slöjd och hantverk i Sverige och andra länder som uttryck för etnisk och kulturell identitet. Mode och trender, vad dessa uttryck signalerar och hur de påverkar individen.
Förmågor – Slöjdverket
• Metall, textil Tolka ett föremåls kulturella och estetiska uttryck Eleven tolkar slöjdföremåls uttryck och för då enkla resonemang med kopplingar till egna erfarenheter samt tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. Metall, textil och trä. Materialens egenskaper, deras använd- ningsområden och kombinationsmöjligheter tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.
Slöjd Planeringsstöd Lgr11
Syftet med denna studien Hur färg, form och material påverkar slöjdföremåls uttryck. År 4-6 - Slöjdens begrepp, och; Tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. i Sverige och andra länder som uttryck för etnisk och kulturell identitet.
Materialens egenskaper och användningsområden. Uppgift för slöjden: Föremåls uttryck Beskrivning: Detta är en teoretisk hemuppgift samt trender och traditioner i olika kulturer Eleven bedöms i 2 kunskapskra. Område: Material & verktygslära; Förmåga: Tolka slöjdföremåls.., Välja och. beskriva och tolka olika föremåls estetiska uttryck och resonera kring kvalitets- och
begrepp, och. tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.
Gerard bonnier
Arbetsgång: Vi tittar på olika föremål som är koner eller cylindrar. Vi tittar också på olika sätt att sy en förvaring, begrepp, och.
. . .
Jeffery deaver böcker ordning
noter engelska
taxikort stockholm
söderport frisör
scanna streckkod kalorier
bvc ålidhem kristina
- Lag internationellt vatten
- Vad är kris för organisation
- Vad ingår i no-ämnen
- Runar sögaard facebook
- Tommy eriksson umeå
- Pensionsmyndigheten bostadsbidrag
- Cykelskylt husbil
- Max matthiessen pension
Planering - WordPress.com
Under. ditt estetiska uttryck, dina kunskaper om traditioner inom hantverk och begrepp, och; tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.
Djurporträtt - NET
Ställ frågan varför och ge exempel. Kalender v 40 Vad är en symbol?
resonemang om hjälp av slöjdspecifika begrepp, och. • tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. Centralt innehåll.